Badania COVID-19

CareMe

CareMe

Wraz z rozwojem cywilizacji i postępem technologicznym znacznie zwiększyła się długość ludzkiego życia. Pojawiło się też więcej zagrożeń spowodowanych przez czynniki środowiskowe, które prowadzą do chorób lub zaburzeń w działaniu ludzkiego organizmu. Nieregularny lub niezdrowy tryb życia jest głównie odpowiedzialny za powstanie chorób sercowo-naczyniowych i chorób przewlekłych.

Wiele ryzyk i podatności jest uwarunkowanych genetycznie i przeprowadzenie odpowiedniego badania pozwala na identyfikację indywidualnych predyspozycji danego organizmu do konkretnego zaburzenia. Dzięki poznaniu wyników takiego badania można odpowiednio zmienić tryb życia i podjąć profilaktykę wspomagającą ochronę przed zachorowaniem.

Choroba Alzheimera

Choroba Alzheimera zaczyna oddziaływać na człowieka jeszcze długo przed wystąpieniem pierwszych objawów. Jej działanie doprowadza do zaniku komórek nerwowych mózgu i połączeń pomiędzy nimi w efekcie zmniejszając objętość mózgu.

Jakie są objawy?

Klasyczny rozwój choroby może zacząć się na długo przed wystąpieniem pierwszych objawów, którymi najczęściej są zaburzenia funkcji poznawczych. Chory zaczyna mieć problemy z pamięcią krótkotrwałą. Wraz z postępem schorzenia pojawiają się zaburzenia w wykonywaniu prostych codziennych czynności oraz problemy z prawidłowym używaniem słów lub ich zapominanie.

Jakie geny analizowane są w badaniu i na co wpływają?

Badanie analizuje dwa geny: APOE oraz TREM2 mające związek z chorobą Alzheimera. Gen APOE odgrywa istotną rolę w gospodarce lipidów i rozpuszczalnych związków lipidowych będących substancjami energetycznymi dla mózgu. Bierze udział w transporcie lipidów z krwi do komórek mózgu i w usuwaniu nadmiaru lipidów z ośrodkowego układu nerwowego drogą płynu mózgowo-rdzeniowego. Posiadanie niekorzystnego wariantu genu jest najsilniejszym genetycznym czynnikiem ryzyka choroby Alzheimera i wiąże się z upośledzeniem metabolizmu mózgowego i funkcji naczyń mózgowych. Gen TREM2 koduje powstawanie białka wpływającego na funkcjonowanie mikrogleju poprzez wspieranie przeżycia jego komórek oraz promowanie jego wzrostu. Mikroglej jest pierwszą linią obrony immunologicznej w chorobach mózgu. Gdy pojawi się czynnik pobudzający, jego komórki (normalnie przebywające w stanie spoczynku) rozpoczynają „monitorowanie” środowiska tkanki, naprawiają uszkodzone neurony i usuwają martwe. Zmniejszona aktywność białka spowodowana mutacją w genie TREM2 może prowadzić do uszkodzenia mózgu przez niezdolność mikrogleju do poprawnego działania, a w konsekwencji do rozwoju choroby Alzheimera.

Komu zaleca się wykonanie badania?

Wynik badania genetycznego wykonanego w młodym wieku może dać wskazania do zmiany stylu życia oraz przywiązywania większej wagi do wystąpienia ewentualnych objawów w późniejszych latach. Badanie poleca się każdemu, kto chce zadbać o siebie i zmniejszyć prawdopodobieństwo rozwoju choroby.

Czy mogę podarować komuś to badanie?'

Wybrane badania możesz przekazać / podarować innej osobie. Wystarczy, że podczas finalizowania zamówienia po podaniu adresu wysyłki wpiszesz nazwy pudełek dla każdego z wybranych produktów. Podając różne nazwy pudełek (np. 1-moje, 2-dla mamy) można stworzyć zestawy badań zarówno dla siebie jak i osób, którym chcemy podarować badanie GeneMe.

Warto także pamiętać, że:

Każde kolejne badanie w obrębie jednej wymazówki (czyli jednego pudełka) otrzymujesz za 50% ceny.
Całe Twoje zamówienie wysyłamy pod jeden podany adres, aby wysłać pudełka w różne miejsca złóż oddzielne zamówienia.

dostępne wkrótce