Badania COVID-19

ActivMe

ActivMe

Każdy człowiek posiada wrodzone zdolności do wykonywania pewnych czynności. W szkole, jedni są prymusami z matematyki, innym lepiej idzie historia. Tak samo sytuacja wygląda w sporcie, kulo-miotacz prawdopodobnie nie sprawdzi się jako skoczek narciarski. Duża część tych predyspozycji uwarunkowana jest genetycznie, a ich poznanie pozwala na wyznaczenie priorytetów w nauce czy dobór uprawianej dyscypliny sportowej w taki sposób, aby była ona dopasowana do potrzeb i możliwości naszego organizmu.

Predyspozycje sportowe

Czy zastanawiałeś się kiedyś, z jakiego powodu niektórzy są wybitnymi sprinterami, ale kiepsko idą im maratony? Dlaczego osoby niemające sobie równych w podnoszeniu ciężarów nie radzą sobie tak dobrze z piłką nożną czy pływaniem? Za osiąganie sukcesów w sporcie odpowiada wiele czynników, takich jak systematyczność i wytrwałość w treningu, dieta czy taktyka. Kluczową kwestią w sportowym rozwoju jest także genetyka. Dzięki informacjom zawartym w naszym DNA jesteśmy w stanie dowiedzieć się na przykład, w jakim tempie budują i regenerują się mięśnie, a także czy dociera do nich wystarczająco dużo tlenu. Wiedząc jak skutecznie działa organizm oraz mięśnie możemy określić, które dyscypliny sportowe odpowiadają naszym wrodzonym predyspozycjom, a ich uprawianie przyjdzie nam łatwiej i sprawi więcej przyjemności.

Długi, czy krótki dystans?

W zależności od tego, jaką dyscyplinę sportu uprawiamy, używamy poszczególnych partii mięśni z różnym natężeniem. Od rodzaju sportu i jego intensywności zależy także ilość tlenu, którego będzie potrzebował nasz organizm, żeby odpowiednio odżywić mięśnie. Jeśli ciało zostało „zaprogramowane” tak, aby mieć dużo, szybko regenerującej się tkanki mięśniowej, która jest odżywiana przez większe ilości tlenu, idealnie sprawdzimy się w uprawianiu sportów siłowych. Mniejsza ilość włókien szybkokurczliwych warunkuje większą wytrzymałość na długotrwały wysiłek i sprawia, że możemy osiągać lepsze wyniki w sportach wytrzymałościowych np. biegach długodystansowych.

Jakie geny analizowane są w badaniu i na co wpływają?

W ramach badania określającego predyspozycje do uprawiania sportów analizowane są 4 geny. Gen ACTN3 koduje białko będące budulcem mięśni. Jego obecność w organizmie warunkuje powstanie włókien szybkokurczliwych znacząco ułatwiających uprawianie sportów siłowych. Warianty genu NOS3 informują o ilości enzymu wpływającego na dopływ krwi do tkanek, a warianty genu AGT o ciśnieniu krwi. Te czynniki warunkują ilość tlenu docierającego do mięśni. Ostatnim analizowanym genem jest IL6 kodujący białko odpowiedzialne za regenerację mięśni po uszkodzeniach.

Komu zaleca się wykonanie badania?

Badanie polecane jest osobom ćwiczącym lub chcącym rozpocząć regularne ćwiczenia, pasjonatom sportu, a także każdemu, kto szuka w sporcie własnej drogi. Wyniki pozwalają określić, do jakich typów sportów predysponowana jest dana osoba. Dzięki tym informacjom w łatwiej odpowiednio dobrać trafne ćwiczenia w taki sposób, aby przyniosły jak najlepszy efekt i sprawiały jak najwięcej przyjemności.

W ZWIĄZKU Z DUŻYM ZAINTERESOWANIEM NA TEGO TYPU BADANIA, OCZEKIWANIE NA WYNIK MOŻE WYNIEŚĆ DO 30 DNI ROBOCZYCH.

Czy mogę podarować komuś to badanie?'

Wybrane badania możesz przekazać / podarować innej osobie. Wystarczy, że podczas finalizowania zamówienia po podaniu adresu wysyłki wpiszesz nazwy pudełek dla każdego z wybranych produktów. Podając różne nazwy pudełek (np. 1-moje, 2-dla mamy) można stworzyć zestawy badań zarówno dla siebie jak i osób, którym chcemy podarować badanie GeneMe.

Warto także pamiętać, że:

Każde kolejne badanie w obrębie jednej wymazówki (czyli jednego pudełka) otrzymujesz za 50% ceny.
Całe Twoje zamówienie wysyłamy pod jeden podany adres, aby wysłać pudełka w różne miejsca złóż oddzielne zamówienia.

dostępne wkrótce