Badania COVID-19

CareMe

CareMe

Wraz z rozwojem cywilizacji i postępem technologicznym znacznie zwiększyła się długość ludzkiego życia. Pojawiło się też więcej zagrożeń spowodowanych przez czynniki środowiskowe, które prowadzą do chorób lub zaburzeń w działaniu ludzkiego organizmu. Nieregularny lub niezdrowy tryb życia jest głównie odpowiedzialny za powstanie chorób sercowo-naczyniowych i chorób przewlekłych.

Wiele ryzyk i podatności jest uwarunkowanych genetycznie i przeprowadzenie odpowiedniego badania pozwala na identyfikację indywidualnych predyspozycji danego organizmu do konkretnego zaburzenia. Dzięki poznaniu wyników takiego badania można odpowiednio zmienić tryb życia i podjąć profilaktykę wspomagającą ochronę przed zachorowaniem.

Stres

Stres jest odpowiedzią organizmu na wszelkiego rodzaju sytuacje zagrożenia. Jego mechanizmy wykształciły się w procesie ewolucji i miały wspomagać obronę przed niebezpieczeństwem. Choć w XXI wieku jego źródła uległy zmianie, reakcje organizmu pozostały niezmienne. Bodźce wywołujące reakcje stresowe oraz tolerancja stresu są inne dla każdego z nas. Duży wpływ na to zróżnicowanie mają geny, które definiują ilości „hormonów stresu”, które wytwarzamy.

Hormony stresu i ich wpływ na organizm?

Jednym z pierwszych skojarzeń przychodzących do głowy podczas myślenia o stresie jest adrenalina. Jest to hormon odpowiedzialny za regulację poziomu glukozy we krwi. Wpływa na wzrost ciśnienia i przyspiesza pracę serca. Pozostałymi hormonami wytwarzanymi w sytuacjach stresowych są: dopamina wpływająca na koordynację i wydzielanie prolaktyny oraz oksytocyna, która wpływa na skurcze mięśni. Podniesienie ich poziomu na krótki czas pobudza i dotlenia organizm. Jednakże długotrwały stres może prowadzić do zaburzenia gospodarki hormonalnej, a w efekcie do problemów z trawieniem, chorób układu krążenia oraz problemów z płodnością. Niedobory tych hormonów są groźne dla zdrowia.

Jakie geny analizowane są w badaniu i na co wpływają?

Gen COMT1 koduje wytwarzanie enzymu biorącego udział w wyłączeniu aktywności i degradacji neuroprzekaźników m.in. dopaminy, adrenaliny i noradrenaliny. Zmiany w genie warunkują, w jaki sposób organizm odpowiada na czynniki stresogenne. W zależności od posiadanej mutacji „hormony stresu” utrzymują się w organizmie dłużej lub krócej. Drugim genem wpływającym na stres jest OXTR, który koduje informacje o białku działającym jako receptor dla oksytocyny. Receptory oksytocyny są obecne w ośrodkowym układzie nerwowym i regulują różnorodne zachowania, w tym stres i lęk. Od wariantu genu OXTR zależy większa odporność lub podatnością na stres, poziom empatii czy ogólne zadowolenie.

Komu zaleca się wykonanie badania?

Badanie podatności na stres pomoże określić predyspozycje genetyczne do wytwarzania „hormonów stresu” i da wskazówki do dalszych badań. Wynik powie, w jaki sposób zmienić tryb życia, aby wyregulować poziomy hormonalne. Zaleca się je szczególnie osobom planującym powiększenie rodziny oraz tym, którzy chcą lepiej o siebie zadbać.

Czy mogę podarować komuś to badanie?'

Wybrane badania możesz przekazać / podarować innej osobie. Wystarczy, że podczas finalizowania zamówienia po podaniu adresu wysyłki wpiszesz nazwy pudełek dla każdego z wybranych produktów. Podając różne nazwy pudełek (np. 1-moje, 2-dla mamy) można stworzyć zestawy badań zarówno dla siebie jak i osób, którym chcemy podarować badanie GeneMe.

Warto także pamiętać, że:

Każde kolejne badanie w obrębie jednej wymazówki (czyli jednego pudełka) otrzymujesz za 50% ceny.
Całe Twoje zamówienie wysyłamy pod jeden podany adres, aby wysłać pudełka w różne miejsca złóż oddzielne zamówienia.

dostępne wkrótce