CareMe
Wraz z rozwojem cywilizacji i postępem technologicznym znacznie zwiększyła się długość ludzkiego życia. Pojawiło się też więcej zagrożeń spowodowanych przez czynniki środowiskowe, które prowadzą do chorób lub zaburzeń w działaniu ludzkiego organizmu. Nieregularny lub niezdrowy tryb życia jest głównie odpowiedzialny za powstanie chorób sercowo-naczyniowych i chorób przewlekłych.
Wiele ryzyk i podatności jest uwarunkowanych genetycznie i przeprowadzenie odpowiedniego badania pozwala na identyfikację indywidualnych predyspozycji danego organizmu do konkretnego zaburzenia. Dzięki poznaniu wyników takiego badania można odpowiednio zmienić tryb życia i podjąć profilaktykę wspomagającą ochronę przed zachorowaniem.
Stres jest odpowiedzią organizmu na wszelkiego rodzaju sytuacje zagrożenia. Jego mechanizmy wykształciły się w procesie ewolucji i miały wspomagać obronę przed niebezpieczeństwem. Choć w XXI wieku jego źródła uległy zmianie, reakcje organizmu pozostały niezmienne. Bodźce wywołujące reakcje stresowe oraz tolerancja stresu są inne dla każdego z nas. Duży wpływ na to zróżnicowanie mają geny, które definiują ilości „hormonów stresu”, które wytwarzamy.
Jednym z pierwszych skojarzeń przychodzących do głowy podczas myślenia o stresie jest adrenalina. Jest to hormon odpowiedzialny za regulację poziomu glukozy we krwi. Wpływa na wzrost ciśnienia i przyspiesza pracę serca. Pozostałymi hormonami wytwarzanymi w sytuacjach stresowych są: dopamina wpływająca na koordynację i wydzielanie prolaktyny oraz oksytocyna, która wpływa na skurcze mięśni. Podniesienie ich poziomu na krótki czas pobudza i dotlenia organizm. Jednakże długotrwały stres może prowadzić do zaburzenia gospodarki hormonalnej, a w efekcie do problemów z trawieniem, chorób układu krążenia oraz problemów z płodnością. Niedobory tych hormonów są groźne dla zdrowia.
Gen COMT1 koduje wytwarzanie enzymu biorącego udział w wyłączeniu aktywności i degradacji neuroprzekaźników m.in. dopaminy, adrenaliny i noradrenaliny. Zmiany w genie warunkują, w jaki sposób organizm odpowiada na czynniki stresogenne. W zależności od posiadanej mutacji „hormony stresu” utrzymują się w organizmie dłużej lub krócej. Drugim genem wpływającym na stres jest OXTR, który koduje informacje o białku działającym jako receptor dla oksytocyny. Receptory oksytocyny są obecne w ośrodkowym układzie nerwowym i regulują różnorodne zachowania, w tym stres i lęk. Od wariantu genu OXTR zależy większa odporność lub podatnością na stres, poziom empatii czy ogólne zadowolenie.
Badanie podatności na stres pomoże określić predyspozycje genetyczne do wytwarzania „hormonów stresu” i da wskazówki do dalszych badań. Wynik powie, w jaki sposób zmienić tryb życia, aby wyregulować poziomy hormonalne. Zaleca się je szczególnie osobom planującym powiększenie rodziny oraz tym, którzy chcą lepiej o siebie zadbać.
Wybrane badania możesz przekazać / podarować innej osobie. Wystarczy, że podczas finalizowania zamówienia po podaniu adresu wysyłki wpiszesz nazwy pudełek dla każdego z wybranych produktów. Podając różne nazwy pudełek (np. 1-moje, 2-dla mamy) można stworzyć zestawy badań zarówno dla siebie jak i osób, którym chcemy podarować badanie GeneMe.
Każde kolejne badanie w obrębie jednej wymazówki (czyli jednego pudełka) otrzymujesz za 50% ceny.Całe Twoje zamówienie wysyłamy pod jeden podany adres, aby wysłać pudełka w różne miejsca złóż oddzielne zamówienia.