MED

AlertMe

AlertMe

Działając, organizm ludzki cały czas produkuje nowe komórki, które mają zastępować obumierające. W niektórych przypadkach ten proces jest zaburzony i komórki mnożą się bez ograniczeń, taką masę komórkową nazywamy nowotworem. Duża część takich zmian to nowotwory łagodne, proste w leczeniu, ale niektóre z nich mogą przyjąć postać złośliwą i wyrządzić ogromne szkody w organizmie.

Nieprawidłowości w podziale komórek są często powodem mutacji genetycznych i wykryte na wczesnym etapie mogą pomóc w odpowiedniej profilaktyce.

Ryzyko nowotworu prostaty

Nowotwór prostaty to choroba, która występuje w gruczole krokowym mężczyzn (inaczej prostacie), wytwarzającym płyn nasienny, który odżywia zawieszone w nim plemniki. Rak prostaty jest na ogół powolnie rozwijającą się chorobą, a większość mężczyzn przez wiele lat żyje bez objawów i bez przerzutów zagrażających życiu. W późnym stadium komórki nowotworowe rozprzestrzeniają się po organizmie szybko, co może prowadzić do śmierci.

Jakie są objawy?

W zaawansowanym stanie, gdy prostata jest wystarczająco duża, aby oddziaływać na cewkę moczową, mogą zacząć pojawiać się objawy takie jak poczucie częstej lub nagłej potrzeby oddania moczu, trudności z oddawaniem moczu (na przykład problemy z rozpoczynaniem lub niemożność oddania moczu), dyskomfort podczas oddawania moczu, obecność krwi w moczu lub nasieniu oraz ból w dolnej części pleców, udach lub biodrach. Szanse na rozwój nowotworu gruczołu krokowego rosną wraz z wiekiem. Większość przypadków notowana jest u mężczyzn w wieku 50 lat lub starszych. Posiadanie brata lub ojca, u których przed 60 rokiem życia wystąpił rak prostaty, wydaje się zwiększać ryzyko jego rozwoju. Badania pokazują, że posiadanie bliskiej krewnej, u której rozpoznano raka piersi, może zwiększyć ryzyko zachorowania.

Jakie geny analizowane są w badaniu i na co wpływają?

Gen HOXB13 oraz CHEK2, kodują powstawanie białek, które zaangażowane są w zatrzymywanie rozwoju nowotworu prostaty. Powstające białka regulują dzielenie się komórek w organizmie oraz zapobiegają ich zbyt intensywnemu i niekontrolowanemu wzrostowi. Ten proces powstrzymuje komórki ze zmutowanym lub uszkodzonym DNA przed podziałami, co pomaga zapobiegać rozwojowi nowotworu. Mutacje w tych genach prowadzą do upośledzenia funkcji powstających białek i w konsekwencji zwiększonej szansy na rozwój raka prostaty, co zostało udowodnione na analizie szerokiej grupy chorych.

Komu zaleca się wykonanie badania?

Badanie powinni wykonać mężczyźni, w szczególności ci, u których w rodzinach wystąpiły zachorowania na nowotwór prostaty, piersi lub jajnika.

W ZWIĄZKU Z DUŻYM ZAINTERESOWANIEM NA TEGO TYPU BADANIA, OCZEKIWANIE NA WYNIK MOŻE WYNIEŚĆ DO 30 DNI ROBOCZYCH.