MED

AlertMe

AlertMe

Działając, organizm ludzki cały czas produkuje nowe komórki, które mają zastępować obumierające. W niektórych przypadkach ten proces jest zaburzony i komórki mnożą się bez ograniczeń, taką masę komórkową nazywamy nowotworem. Duża część takich zmian to nowotwory łagodne, proste w leczeniu, ale niektóre z nich mogą przyjąć postać złośliwą i wyrządzić ogromne szkody w organizmie.

Nieprawidłowości w podziale komórek są często powodem mutacji genetycznych i wykryte na wczesnym etapie mogą pomóc w odpowiedniej profilaktyce.

Ryzyko nowotworu trzustki

Rocznie diagnozę „nowotwór trzustki” słyszy ponad 200 tys. ludzi na świecie, a najwyższe ryzyko zachorowania występuje w krajach szeroko rozwiniętych. Ponadto ryzyko wystąpienia nowotworu trzustki wzrasta z wiekiem (zwłaszcza po 50-tym roku życia) osiągając apogeum od siódmej dekady życia.

Jakie są objawy?

Choroba przez długi czas rozwija się bezobjawowo, a pierwsze symptomy są przeważnie niespecyficzne, co utrudnia rozpoznanie. Można do nich zaliczyć nudności, wymioty, brak apetytu, czy chudnięcie. Z czasem nasila się wyniszczenie organizmu (kacheksja), a w bardziej zaawansowanych stadiach choroby może wystąpić żółtaczka. Zmiany nowotworowe w obrębie trzustki może również sugerować pojawienie się świądu na skórze, zaburzenie gospodarki węglowodanowej lub cukrzyca. W okresie objawowym choroba rozwija się bardzo szybko i powoduje wyraźne pogorszenie się stanu zdrowia. Statystycznie 5-letnie przeżycie osiąga jedynie 15-20% chorych, jest to jednak zależne od rodzaju podjętej terapii oraz momentu diagnozy.

Jakie geny analizowane są w badaniu i na co wpływają?

Gen PRSS1 koduje enzym, który posiada zdolność do trawienia białek. Zaburzenia w jego strukturze powodowane przez mutacje mogą prowadzić do wystąpienia zapalenia trzustki. Wówczas jego naturalna nieaktywna forma (normalnie aktywowana dopiero w dwunastnicy) już w trzustce zmienia się w aktywny enzym, tym samym trawiąc organ od środka . Kolejnym genem jest gen SPINK-1 kodujący powstanie białka, które w przypadku przedwczesnej aktywacji enzymu trawiennego jest odpowiedzialne za jego neutralizację. Dzięki temu organizm chroni się przed uszkodzeniem komórek i całego organu. Brak tej ochrony doprowadza do stanu zapalnego i z czasem może prowadzić do powstania nowotworu.

Komu zaleca się wykonanie badania?

Leczenie nowotworu trzustki jest bardzo trudne i często nieskuteczne, dlatego tak istotne jest wczesne wykrycie nowotworu. Badanie polecane jest wszystkim chcącym zadbać o swoje zdrowie, w tym głównie mężczyznom, u których nowotwór występuje częściej.

W ZWIĄZKU Z DUŻYM ZAINTERESOWANIEM NA TEGO TYPU BADANIA, OCZEKIWANIE NA WYNIK MOŻE WYNIEŚĆ DO 30 DNI ROBOCZYCH.