MED

CareMe

Wraz z rozwojem cywilizacji i postępem technologicznym znacznie zwiększyła się długość ludzkiego życia. Pojawiło się też więcej zagrożeń spowodowanych przez czynniki środowiskowe, które prowadzą do chorób lub zaburzeń w działaniu ludzkiego organizmu. Nieregularny lub niezdrowy tryb życia jest głównie odpowiedzialny za powstanie chorób sercowo-naczyniowych i chorób przewlekłych.

Wiele ryzyk i podatności jest uwarunkowanych genetycznie i przeprowadzenie odpowiedniego badania pozwala na identyfikację indywidualnych predyspozycji danego organizmu do konkretnego zaburzenia. Dzięki poznaniu wyników takiego badania można odpowiednio zmienić tryb życia i podjąć profilaktykę wspomagającą ochronę przed zachorowaniem.

Ryzyko otyłości

Problem otyłości stał się jednym z najbardziej powszechnych zaburzeń występującym wśród ludzi. Stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i jakości życia. Z otyłością zmaga się ponad 500 milionów osób całym na świecie. Jest ona wynikiem występowania dodatniego bilansu energetycznego, który powstaje wskutek pobierania energii, która nie jest odpowiednio wykorzystywana. Taka sytuacja powoduje jej magazynowanie głównie w postaci lipidów w tkance tłuszczowej. Równowaga energetyczna jest sterowana poprzez konsumowanie odpowiednich ilości pożywienia oraz aktywność fizyczną.

Zagrożenia związane z otyłością

Osoby posiadające predyspozycje do otyłości powinny zwracać szczególną uwagę na swój tryb życia i stosować zbilansowaną dietę. Takie postępowanie minimalizuje prawdopodobieństwo wystąpienia choroby, a tym samym zmniejszy podatność na występowanie takich schorzeń jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby sercowo — naczyniowe lub nowotwory.

Jakie geny analizowane są w badaniu i na co wpływają?

Gen FTO jest jednym z najlepiej przebadanych genów związanych z otyłością. Występowanie jego określonego wariantu genetycznego przekłada się na równowagę węglowodanowo-lipidową w organizmie człowieka, czyli wykorzystanie adekwatnej do zapotrzebowania energetycznego ilości składników. Osoby będące nosicielami zmienionego wariantu genu są bardziej narażone na ryzyko wystąpienia otyłości. U osób z mutacją wykazano skłonność do podjadania i spożywania większych ilości pożywienia, a także obniżone odczuwanie sytości.

Komu zaleca się wykonanie badania?

Otyłość jest jednym z poważniejszych problemów XXI wieku. Występuje zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych i jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Warto zatem sprawdzić, czy posiada się predyspozycje i odpowiednio o siebie zadbać. Badanie szczególnie zalecane jest osobom młodych i dzieciom – wczesne wykrycie predyspozycji i działania profilaktyczne mogą uchronić je przed wystąpieniem choroby.