MED

CareMe

CareMe

Wraz z rozwojem cywilizacji i postępem technologicznym znacznie zwiększyła się długość ludzkiego życia. Pojawiło się też więcej zagrożeń spowodowanych przez czynniki środowiskowe, które prowadzą do chorób lub zaburzeń w działaniu ludzkiego organizmu. Nieregularny lub niezdrowy tryb życia jest głównie odpowiedzialny za powstanie chorób sercowo-naczyniowych i chorób przewlekłych.

Wiele ryzyk i podatności jest uwarunkowanych genetycznie i przeprowadzenie odpowiedniego badania pozwala na identyfikację indywidualnych predyspozycji danego organizmu do konkretnego zaburzenia. Dzięki poznaniu wyników takiego badania można odpowiednio zmienić tryb życia i podjąć profilaktykę wspomagającą ochronę przed zachorowaniem.

Ryzyko otyłości

Problem otyłości stał się jednym z najbardziej powszechnych zaburzeń występujących wśród ludzi. Stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i jakości życia. Z otyłością zmaga się ponad 500 milionów osób na całym świecie. Jest ona wynikiem występowania dodatniego bilansu energetycznego, powstającego w skutek pobierania energii, która nie jest odpowiednio wykorzystywana. Taka sytuacja powoduje jej magazynowanie głównie w postaci lipidów w tkance tłuszczowej. Równowaga energetyczna jest sterowana poprzez konsumowanie odpowiednich ilości pożywienia oraz aktywność fizyczną.

Zagrożenia związane z otyłością

Osoby posiadające predyspozycje do otyłości powinny zwracać szczególną uwagę na swój tryb życia i stosować zbilansowaną dietę. Takie postępowanie minimalizuje prawdopodobieństwo wystąpienia choroby, a tym samym zmniejsza podatność na występowanie takich schorzeń jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby sercowo — naczyniowe lub nowotwory.

Jakie geny analizowane są w badaniu i na co wpływają?

Gen FTO jest jednym z najlepiej przebadanych genów związanych z otyłością. Występowanie jego określonego wariantu genetycznego przekłada się na równowagę węglowodanowo-lipidową w organizmie człowieka czyli wykorzystanie adekwatnej do zapotrzebowania energetycznego ilości składników. Osoby będące nosicielami zmienionego wariantu genu są bardziej narażone na ryzyko wystąpienia otyłości. U osób z mutacją wykazano skłonność do podjadania i spożywania większych ilości pożywienia, a także obniżone odczuwanie sytości.

Komu zaleca się wykonanie badania?

Otyłość jest jednym z poważniejszych problemów XXI wieku. Występuje zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych i jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Warto zatem sprawdzić czy posiada się predyspozycje i odpowiednio o siebie zadbać. Badanie szczególnie zalecane jest osobom młodym i dzieciom, gdyż wczesne wykrycie predyspozycji i działania profilaktyczne mogą uchronić je przed wystąpieniem choroby.